Egzamin ósmoklasisty: angielski

Hejka!

Masz dziecko, które zaczyna teraz ósmą klasę?

Lub znajomych z takim dzieckiem?

Ujawniam dziś trzy pilnie strzeżone tajemnice CKE, dotyczące egzaminu 8-klasisty z angielskiego. Założę się, że nie są Ci znane!

Angielski jest łatwy

To dobra wiadomość. Słówka i gramatyka, które niby mają być sprawdzane na egzaminie, są bardzo łatwe. Wręcz podejrzanie łatwe. Co prowadzi do tego, że nasze dzieci kombinują, szukają podstępów, i w ostatniej chwili zmieniają odpowiedzi poprawne na błędne, bo  „egzamin nie może być przecież taki łatwy”. Ale…

Egzamin nie sprawdza angielskiego

Nie wiem, kto tworzy te egzaminy, ale są to osoby rozumiejące metodologię tworzenia testów i sprawdzania wiedzy… hmm, zupełnie niestandardowo. Egzaminy są w formacie nieprzyjaznym dla ucznia w tym wieku. Dodatkowo, uwaga… w zadaniach a/b/c często żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa! Powtórzę: często wszystkie dostępne odpowiedzi są błędna. Zwłaszcza w części „czytanie”, szumnie zwanej „rozumieniem tekstu pisanego”, nie wiedzieć po co.

 

Zatem jedyna skuteczna strategia to:

Myśl jak egzaminator

To naprawdę jedyny sposób, żeby zdać egzamin z dobrym wynikiem. Musisz wiedzieć, „co egzaminator miał na myśli”. Niestety, wracamy do naszych lekcji polskiego i jedynej poprawnej interpretacji „co autor miał na myśli”. Ten system niestety nadal żyje, i ma się bardzo dobrze. Musisz wiedzieć, co jest celem egzaminatora w każdym zadaniu – a nie jest to cel logiczny i sensowny. Musisz wiedzieć, co egzaminator ma w kluczu. Musisz wiedzieć, jak uniknąć utraty tego krytycznego jednego punkcika, który robi różnicę między liceum Twoich marzeń, a liceum piętnastego wyboru…

Właśnie dlatego w pracy z moimi uczniami przekazuję im te trzy wskazówki i uczę, jak z nich korzystać. Wykorzystuję całą wiedzę z kursów, jak oceniać egzamin ósmoklasisty z angielskiego, i jakie są kryteria w kluczach odpowiedzi. Maksujemy punkciki, aby uczeń dostał się do tego dobrego liceum.

 

Zapraszam i Twoje dziecko na kurs powtórkowy: egzamin 8-klasisty – język angielski. Dostępny w wersji do pracy samodzielnej (wideo + pdf) i grupowej online (poniedziałki 15:00)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *